My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Kontakt z samym sobą. Konieczny?

Czy dialog wewnętrzny jest nam potrzebny? Jakie daje odpowiedzi, w czym może nam pomóc? Na te pytania odpowiada Ewa Guzowska, psycholog, psychoterapeuta, coach.

Pani Ewo, już samo zastanawianie się nad czymś, rozmyślanie – jest rodzajem kontaktu samego ze sobą?

Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach: Zwykle proces, który zaczyna się w naszej głowie, jest odpowiedzią na postawione sobie pytanie… Odpowiedzi jakie pojawią się, mogą nas czasami naprawdę zaskoczyć. Może być tylko jedna, a w innym przypadku – wiele. Prowadzi to do pogłębionego spojrzenia, także w tym, jak w nas samych zmienia się niemal każdego dnia. Może zdarzyć się, że jakieś nurtujące nas pytanie powraca, bez odpowiedzi… Dajemy na to pewną przestrzeń, a potem, ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, przychodzi odpowiedź, niekiedy bardzo zaskakująca. I wówczas zdarza się, że to, za czym goniliśmy, czego chcieliśmy tak naprawdę może być bez znaczenia….

Czym jest dialog wewnętrzny?

Dialog wewnętrzny to rozmowa z samym sobą. Jak jest głęboka – zależy od tego, ile w nas samych tej „głębokości” jest. Uważam, że wrażliwość daje niesamowitą przestrzeń do tego, by wchodzić ze wszystkim coraz głębiej i głębiej… Odsłaniają się wówczas zasłony, jedna po drugiej niczym w teatrze, jak przed najlepszą sztuką jaką jest życie…. I tak jak w sztuce być może okazać się, że drugoplanowy aktor – może mieć jeszcze istotniejsze znaczenie dla całego spektaklu, jakim wydaje się jest nasze życie.

Jakie warunki musi spełnić, by był dobry, uczciwy?

Powiedziałabym, że tak jak we wszystkim, najlepiej bez warunków, ponieważ jeśli do czegoś chcemy dojść, to uczciwość zawiera się sama w sobie – nie zależy nam przecież na niczym innym, niż na zbliżeniu i dojściu, się do prawdy… Prawda, choć czasami bolesna, sama w sobie jest lecząca i wyzwalająca. Daje miłość i wolność, a tym samym, wolność różnych naszych wyborów….

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie sukcesjestkobieta.pl