My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo
EMDR jedna z najskuteczniejszych metod leczenia traumy

Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej.

Olga Tokarczuk

Terapia EMDR

Terapia EMDR (eye movement desensitization and reprocessing – odwrażliwianie i przetwarzanie z wykorzystaniem ruchu gałek ocznych) jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne jako jedna z dwóch najskuteczniejszych metod leczenia traumy. Jest stosowana z powodzeniem w terapii takich problemów, jak: zespół stresu pourazowego (PTSD) czy trauma powypadkowa.

EMDR jedna z najskuteczniejszych metod leczenia traumy

Zespół stresu pourazowego (PTSD) występuje u osób, które były świadkiem lub uczestnikiem traumatycznego zdarzenia, na przykład były ofiarami klęski żywiołowej, wojny, gwałtu czy podobnych pod względem skali natężenia doświadczeń i nie mogą dojść do siebie, mimo upływu czasu. Objawy PTSD mogą dotknąć każdego człowieka.

Trauma z kolei jest reakcją ochronną organizmu na zagrażającą mu sytuację, na przykład uczestnictwo w wypadku, bycie ofiarą przemocy, ciężką chorobę. Nie każde przeżyte doświadczenie powoduje traumę, jednak jeśli osoba pomimo upływu czasu nie może dojść do siebie najpewniej oznacza to że warto poszukać pomocy.

EMDR leczenie traumy leczenie PTSD techniki psychoterapia

W leczeniu objawów pomaga terapia EMDR, która zakłada, że traumatyczne doświadczenie może stać się blokadą dla naturalnych procesów przetwarzania informacji przez system nerwowy. Zablokowanie tego procesu pozostawia emocje i doznania wciąż żywe i powoduje niechciane reakcje, które pozostają tak samo silne mimo upływu czasu. Terapia EMDR pomaga przetworzyć traumę i odmrozić naturalne procesy układu nerwowego.

Jak wygląda psychoterapia EMDR?

Najpierw pacjent przechodzi przez fazę przygotowań, która pozwala przywołać traumatyczne przeżycie w bezpieczny sposób. Następnie podczas sesji pacjent powraca pamięcią do wydarzeń, a terapeuta stymuluje naprzemiennie jego półkule mózgowe.

Psychoterapia EMDR leczenie traumy

Terapia EMDR pomaga w leczeniu po takich wydarzeniach, jak:

  • trauma po wypadku
  • trauma z dzieciństwa
  • trauma pourazowa
  • trauma wojenna
  • PTSD (zespół stresu pourazowego)
  • przemoc fizyczna i psychiczna
  • gwałt
  • opuszczenie przez opiekuna w dzieciństwie.

artykuły