My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo
Jak pracuję EFT metoda zrozumienia emocji samoregulacji

(…) emocje zawsze są prawdziwe, nieprawdziwa może być ich przyczyna. Emocje wzbudzane przez fałszywe przyczyny są równie silne, jak te powodowane przez prawdziwe, dlatego często wyprowadzają człowieka w pole. Trzeba je po prostu przeżyć.

Olga Tokarczuk

EFT – emotion focused therapy

To terapia skupiona na zrozumieniu emocji i wykształceniu umiejętności ich samoregulacji. Terapia EFT (Emotion Focused Therapy) to połączenie różnych podejść, jak terapia skoncentrowana na osobie, eksperymenty, zadania Gestalt i perspektywa egzystencjalna.

Jak pracuję EFT metoda zrozumienia emocji samoregulacji

Terapia EFT to podejście skupione na emocjach, w którym terapeuta podąża za procesem wewnętrznym pacjenta pomagając mu zidentyfikować, doświadczyć i nadać sens emocjom. Prowadzi to do konstruktywnego ich przekształcenia i następnie do nauczenia pacjenta ich skutecznej samoregulacji. 

Terapia EFT jest bardzo skuteczną techniką w terapii par. Terapia małżeńska EFT skupia się na indywidualnym doświadczeniu każdego z partnerów oraz na powtarzających się schematach interakcji pomiędzy partnerami. Taka psychoterapia par skoncentrowana na emocjach pozwala pracować nad poczuciem bezpieczeństwa w relacji oraz nad zmianą powtarzających się wzorców interakcji na bardziej pożyteczne.

EFT emotion focused therapy techniki terapeutyczne
EFT praca z emocjami zrozumienie emocji samoregulacja

Psychoterapia skupiona na emocjach EFT sprawdza się podczas:

    • psychoterapia indywidualna
    • psychoterapia małżeńska
    • psychoterapia rodzin

artykuły