My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo
Psychoterapia par

Mówi się, że miłość jest ślepa. Wierzcie mi, to zupełne kłamstwo – nie ma niczego bardziej widzącego niż prawdziwa miłość.

Anthony de Mello

psychoterapia par

Rozstanie czy rozwód to ostateczna decyzja, po którą należy sięgać gdy już wszystkie inne metody rozwiązania problemu zostały sprawdzone lub przemyślane. Wierzę, że jeśli między partnerami jest chęć ratowania relacji, o związek warto zawalczyć. W sytuacjach, z którymi partnerzy nie mogą poradzić sobie sami może bardzo pomóc psychoterapia par.

Psychoterapia par

Warto jednak podkreślić, że od tej zasady jest kilka wyjątków. Jeśli w związku pojawiła się przemoc, jeśli jeden z partnerów lub oboje są uzależnieni od alkoholu lub narkotyków, jeśli któryś z partnerów cierpi na zaburzenia psychiczne – wskazana jest terapia indywidualna. Terapia par i małżeństw ma także sens jedynie wtedy, gdy obie strony związku chcą pracować nad jego ratowaniem. Jedna osoba, choćby starała się z całych sił, nie przepracuje w pojedynkę kryzysu relacji w której są dwie strony.

Psychoterapia małżeństw jest zasadna nie tylko w obliczu rozpadu związku. Pary często borykają się z takimi problemami, jak niemożność zajścia w ciążę i wtedy także warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Potrzeba terapii par może pojawić się także w obliczu zmiany, jaką jest przyjście dziecka na świat.

Psychoterapia małżeńska może bardzo pomóc parom, które:

  • nie mogą zajść w ciążę,
  • stoją w obliczu kryzysu związanego z chorobą,
  • próbują ułożyć związek na nowo po zdradzie,
  • mają uczucie wypalenia, ale chcą ratować relację,
  • nie mogą poradzić sobie ze zmianą warunków życiowych,
  • są w żałobie po stracie dziecka lub po poronieniu.

artykuły