My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo
Jak pracuję Provocare Terapia Prowokatywna

Nic nie jest dobre lub złe – wszystko zależy od naszych myśli.

Anthony de Mello

provocare – terapia prowokatywna

Podczas terapii indywidualnej i terapii par stosuję elementy Provocare, czyli Terapii Prowokatywnej. To system psychoterapii, który powstał pod okiem Carla Rogersa, samego twórcy terapii skoncentrowanej na pacjencie. Twórcą metody jest Frank Farelly. Ten rodzaj psychoterapii jest mi bliski, bo opiera się na trzech głównych filarach: życzliwości, humorze i wyzwaniu. Techniki Provocare mają za zadanie wytrącić pacjenta z dotychczasowego sposobu myślenia.

Jak pracuję Provocare Terapia Prowokatywna

Terapia Prowokatywna to skuteczne narzędzie dające motywację do zmiany zachowań i przekonań. Pozwala wyzwolić w pacjencie motywację do zachowań budujących i porzucenia szkodliwych schematów.

Psychoterapia tego nurtu jest mi bliska ze względu na wiarę w człowieka i w ukryty w nim potencjał do dążenia ku dobrostanowi psychicznemu. W Provocare rolą terapeuty jest wskazanie pacjentowi jego własnej tendencji do wyboru racjonalnej ścieżki. Dlatego ten rodzaj terapii doskonale działa samodzielnie oraz w połączeniu z pracą według metod innych nurtów.

Provocare Techniki terapeutyczne

Terapia prowokatywna sprawdza się w:

    • terapii indywidualnej
    • terapii par i małżeństw
    • terapii uzależnień

artykuły