My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Miłość kontra różnica wieku: Czy związek ze starszym mężczyzną jest skazany na niepowodzenie?

Mówi się, że związki, w których między partnerami jest duża różnica wieku, nie mają realnych szans na przyszłość. Podobno zawsze wspaniale jest tylko do pewnego momentu. Wszystko psuje się, gdy miłosne uniesienia zamieniają się w szarą rzeczywistość i na jaw wychodzą różnice w sposobie postrzegania wielu spraw. Winna temu jest podobno wiekowa przepaść dzieląca partnerów. Czy tak jest w istocie? Wątpliwości rozwiewa Ewa Guzowska – psycholog, terapeuta, coach.

www.psychoterapia-coaching.pl

Pani Ewo, o miłości powiedziano już wiele… Czym na pewno miłość nie jest?

Miłość z pewnością nie jest uzależnieniem, chęcią posiadania kogoś na własność, wykorzystaniem, grą, warunkowaniem, a także ciągłą rywalizacją, chęcią dominacji za wszelką cenę, tylko zabawą, manipulacją, iluzją, sprawdzaniem, warunkowaniem, rozgrywką, oszustwem.

Czy związek ze starszym mężczyzną z góry nastawiony jest na niepowodzenie?

Nie ma żadnej granicy, jaka różnica wieku jest dopuszczalna, a jaka nie. Najważniejsze jest indywidualne podejście osób do tego czy strony czerpią obopólną satysfakcję ze związku. Być może będą pewne kompromisy którejś ze stron, ale przecież w związku, gdzie tej różnicy wieku nie ma, ten element występuje również. Dla każdego coś innego będzie najważniejsze w związku – dla jednego będzie to wspaniała relacja, dla innych bezpieczeństwo, dla innych dzielenie się wszystkim, co najważniejsze – miłością, dobrocią, zrozumieniem…

Obydwie znamy takie pary, które są ze sobą bez względu na różnicę wieku, choć czasem możne ona wynosić ponad 15 czy 20 lat… Kiedy różnica wieku może okazać się problem nie do pogodzenia?

Wszystko zależy od tego w czym ta różnica wieku stanowi jakiś poważny problem? W przypadku kiedy w parze jedna osoba cierpi na jakąś chroniczną chorobę – wówczas będzie to łączyło się być może z wyrzeczeniami jednaj strony, choć nie ma różnicy wieku. Kiedy osoby otrzymują to co chcą i dają to co chcą dawać – według mnie to jest istotą związku. Podobnie można by patrzeć, że przecież tak wiele par bez różnicy wieku borykają się z problemami, które w końcu powodują rozpad związku.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie www.papilot.pl