My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Terapia online – w czasie pandemii nie musisz pozostać bez wsparcia

Pandemia zmusiła nas do pozostania w domach, ale to nie znaczy, że zmieniły się lub przestały istnieć nasze dotychczasowe potrzeby. Dlatego codzienne funkcjonowanie w obliczu braku mobilności, bezpośredniego kontaktu, przeniosło się do sieci. Również terapia psychoterapeutyczna. Jak wygląda terapia online? Na pytania odpowiada Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach.

Pani Ewo, jak wygląda terapia psychologiczna w czasie pandemii?

W czasie pandemii terapie psychoterapeutyczne prowadzę głównie on-line. Z uwagi na to, że od lat prowadziłam terapie on-line dla pacjentów z zagranicy – nabrałam dość dużego doświadczenia, więc dla mnie nie jest to nic nowego. Natomiast w przypadku pacjentów, którzy mieli jakiekolwiek wątpliwości – zwykle po pierwszej sesji, pozbywali się jakiekolwiek sceptycyzmu.

Konsultacje online były dotąd dobrym rozwiązaniem dla osób nieśmiałych?

Moje doświadczenie jest zupełnie inne, ponieważ dotąd to głównie z powodu zamieszkania w innym kraju mieście prowadziłam tego typu sesje. Z reguły jeśli osoba już jest gotowa do pracy psychoterapeutycznej – jakoś przekracza nawet ograniczenia nieśmiałości.

Dziś chyba psycholog jest też, a nawet chyba musi być trochę i trenerem i doradcą?

Uważam, że psycholog/psychoterapeuta im większy warsztat pracy posiada, tym lepiej… Przede wszystkim pomaga pacjentowi znaleźć najlepsze dla niego rozwiązanie, ale nigdy nie powinien doradzać…. Wszystko zależy od tego z jakim zgłoszeniem pacjent/klient przychodzi i co chciałby otrzymać na wyjściu… Natomiast psycholog/psychoterapeuta, trener/coach czy doradca zawodowy to różne dziedziny, które kładą nacisk na inne obszary życia.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie www.obcasypodlasia.pl