My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Chwiejni emocjonalnie? Uciekaj od nich!

Życie z taką osobą jest pełne skrajności – ciągle niepewne – to jak narkotyk, który uzależnia drugą osobę od tak skrajnych emocji. 

Chwiejni emocjonalnie – czyli jacy? Czego możemy się po takich ludziach spodziewać, jak ich rozpoznać i w jaki sposób z nimi funkcjonować radzi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach  w rozmowie z Martą Jacukiewicz

Pani Ewo, czego możemy się spodziewać po osobie chwiejnej emocjonalnie?

Po osobie chwiejniej emocjonalnie możemy spodziewać się przede wszystkim często irracjonalnych zachowań. Zachowań, które mogą postawić nas w stan zdumienia, osłupienia, zdziwienia. Co najważniejsze, możemy mieć trudność odpowiedniej reakcji na takie zachowanie. Reakcje takich osób często są bardzo skrajne – od gniewu do płaczu, najczęściej nieadekwatne do bodźca, który wywołuje takie zachowanie. Zachowania tego typu związane są z neurotycznością. Zwykle reakcje są nieprzewidywalne, często nieoczekiwane zmiany nastroju całkowicie mogą spowodować nasze zagubienie.

Czasami zupełnie nieświadomie otaczamy się takimi osobami. Być może też i wtedy do końca nie zdajemy sobie sprawy, że osoby rozchwiane emocjonalnie mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze życie – zarówno fizyczne jak i psychiczne?

Zdecydowanie, obcowanie z takimi osobami jest niesamowicie trudne. Tym trudniejsze, że my sami często jesteśmy całkowicie bezbronni wobec takiego zachowania. Przede wszystkim osoba chwiejna emocjonalnie powinna się tym zająć. Z pewnością przynosi to wiele cierpienia i bólu psychicznego dla bliskich osób.

Wyróżniamy dwa typy osobowości chwiejnej emocjonalnie: impulsywny i borderline. Czym się one charakteryzują?

Obydwa typy osobowości charakteryzują skłonnością do zachowań impulsywnych, nie patrząc na konsekwencje jakie ono niesie. Osoby tego typu zwykle mają problemy z planowaniem swojej przyszłości. Osoby takie są nadpobudliwe i gwałtowne. Osobowość chwiejna emocjonalnie zwykle charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną i brakiem kontroli działań impulsywnych. Łatwo takie osoby zdenerwować, rozdrażnić i łatwo uruchomić w nich zachowania agresywne.Osobowosc borderline – inaczej osobowość z pogranicza – ma zaburzony obraz siebie, ma skłonność do widzenia wszystkiego w barwach czarno białych, lęk przed odrzuceniem, nietolerancję lęku – co skutkuje znacznym stresem, chwiejność emocjonalna, ciągły niepokoj, ryzykowne zachowania seksualne, proby samobójcze, nastroj depresyjny, zaniżone poczucie wartości, niespojne Ja i inne. Jak widać to zaburzenie ma wiele więcej składowych, które bardzo silnie wpływają na obcowanie z taką jednostką.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie mojafigura.com