My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Jak budować relacje?

Masz problem w nawiązaniu i utrzymaniu relacji? Jesteś nieśmiały? Boisz się zranień? Poznaj podstawowe zasady budowania dobrych i trwałych relacji. Z Ewą Guzowską – psychologiem, psychoterapeutą, coachem – rozmawia Marta Jacukiewicz.

Marta Jacukiewicz: Pani Ewo, jakie są podstawowe zasady budowania dobrych relacji z ludźmi?

Ewa Guzowska: W moim odczuciu to przede wszystkim prawdziwość nas samych, z tym wszystkim, jacy jesteśmy, bez masek, hipokryzji… Szacunek do siebie i do innych. Uczciwość i otwartość, a także zaufanie do siebie  i drugiego człowieka.

MJ: Jakie relacje zaliczamy do dobrych i dojrzałych?

EG: To relacje, które mają dla nas kluczowe znaczenie, które zmieniają nasze życie. Uważam, że kiedy doświadczamy ich całym sobą, one zmieniają nas. I to jest esencja dobrych relacji.

MJ: Co najczęściej utrudnia komunikację?

EG: Brak istotnych spraw, o których trudno mówić. Bardzo rzadko rozmawiamy o emocjach, tak jakby ich nie było, a przecież to one nadają smak naszemu życiu. Nikt nie uczy nas o nich rozmawiać. Bez nich trudno cokolwiek budować.

MJ: Niezwykle ważna jest treść jaką przekazujemy za pomocą mowy ciała, jednak możemy nad nią też zapanować – w pewnym stopniu. Mimo wszystko po jakimś czasie da się zauważyć niespójność…

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie magazynprzestrzen.pl