Z Ewą Guzowską – psycholog, psychoterapeutą, coach – rozmawia Marta Jacukiewicz
Pani Ewo, co jest istotą emocji?
Istotą emocji jest to, że wszyscy odczuwamy różne emocje. Należą do nich m.in. radość, smutek, złość, gniew, wstyd i inne. Psychologia nie daje jednoznacznego wyjaśnienia skąd się biorą, zależy to od podejścia. Emocje nie są ani dobre ani złe, choć oczywiście część z nich – może być bardzo trudnych. Jeśli spojrzymy na nie w taki sposób – być może będzie łatwiej się im przyglądać, a nie uciekać od nich. Jeśli tylko im pozwolimy – przyniosą nam bardzo istotne informacje o kierunku naszego życia np. czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy rozsądniej byłoby się wycofać.
Niestety na skutek traumatycznych doświadczeń życiowych, obrony są tak wielkie, że trudno je odczuwać. Niektórzy twierdzą, że emocje do niczego nie są potrzebne.
Na jakimś etapie życia może to pomaga przetrwać, ale z pewnością – nie żyć pełnią życia. Emocje nadają sens życiu, stanowią o jego nieograniczonych poziomach, głębokościach i wglądach. Przede wszystkim pozwalają poznać nam: SAMEGO SIEBIE. Wiem, że może brzmi to zbyt prozaicznie – taka jednak jest rzeczywistość. Nie poznamy siebie za pomocą umysłu, ponieważ umysł zniekształca rzeczywistość. Emocje – pomagają się w nią zanurzyć, głębiej i coraz głębiej. Wówczas – zadziwia nas niesamowita magiczna strona życia.
Emocje są niezbędnym elementem naszej psychiki. Jakie są ich zadania, do czego są nam potrzebne?
Uważam, że życie bez emocji trudno nazwać życiem, raczej pewnego rodzaju przetrwaniem. To emocje nadają życiu niepowtarzalnego smaku, posmaku, kolorytu. Kiedy zakochujemy się, nie wiemy dlaczego – umysł nie zna na to odpowiedzi. A my czujemy się zakochani… czy może być coś piękniejszego? To uczucie, które nadaje niesamowitą wartość życiu, to miłość… z różnymi blaskami i cieniami… a jednak tak ważna. Emocje mówią nam z kim czujemy się dobrze, a z którymi nam nie po drodze. Zdecydowanie skracają czas operacyjny – nasz umysł, potrzebowałby głębszej analizy – wypadkowa zwykle nie jest zadawalająca. Emocja, która się pojawia – w sekundzie – jest nośnikiem bezcennej dla nas informacji. Jednej jedynej właśnie dla nas. Jest niepowtarzalna i jedyna dla każdego.
Jakie elementy składają się na powstanie w nas emocji?
Można powiedzieć tu o elementach werbalnych i niewerbalnych. Do tych werbalnych możemy zaliczyć język, którym się posługujemy. Natomiast do tych niewerbalnych – intonację, siłę głosu, mimikę twarzy, gestykulację.
Dalsza część artykułu znajduje się na stronie magazynfamilia.pl