My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Odpowiedzialność. Gdzie jej szukać?

Odpowiedzialność. Gdzie jej szukać?

Odpowiedzialność – jak to z nią jest? I czy bez niej da się zbudować piękne, wartościowe relacje i życie wolne od żalu do innych? O odpowiedzialności mówi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach

Pani Ewo, czym jest odpowiedzialność?

Odpowiedzialność dziś jest coraz bardziej rozproszona, co powoduje chaos i dezinformację. To coraz więcej niepotrzebnego stresu w codziennym życiu. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że mamy coraz więcej udogodnień i z pewnością tak jest, tylko na końcu łańcucha – nikt nie jest odpowiedzialny – najczęściej to system słyszymy, ale przecież za systemem też ktoś stoi…. I według mnie jest to jeden z podstawowych czynników stresu. Ktoś coś mówi, nie biorąc odpowiedzialności za słowa… Czym wobec są te słowa?

Co zyskujemy dzięki odpowiedzialności?

Odpowiedzialność według mnie jest miarą pewnego porządku, który jest nam niezbędny do prawidłowego zdrowia psychicznego. Być może coraz większy problem zdrowia psychicznego w dużej mierze się bierze, ponieważ nic nie jest wiadome, więc życie w chaosie pozbawione jest spokoju i pewności. Zbyt wiele zmiennych w stałej zmianie powoduje, że uchwycenie się czegokolwiek jest trudnością samą w sobie, która wyczerpuje nas emocjonalnie, co skutkuje w późniejszym czasie ciężkimi stanami psychicznymi.

Jakie cechy wyróżniają osoby, które są odpowiedzialne?

Uważam, że przede wszystkim odpowiedzialność za wypowiadane słowa, obietnice, umowy – widząc po drugiej strony po prostu człowieka. Nie wydaje mi się, żeby to było takie niemożliwe, kiedy przyświeca nam pewnego rodzaju prawdziwość, autentyczność i prawda. Niestety dziś, coraz więcej jest manipulacji dla własnego dobra, korzyści, interesów, bez uwzględnienia po drugiej stronie człowieka. Pewnie można byłoby tutaj przytoczyć i dodać inne, jednak skrajny egoizm uważam jest tu podstawowym czynnikiem.

W jaki sposób zależność od innych wpływa na odpowiedzialność za swoje decyzje?

Wszyscy tak czy inaczej jesteśmy powiązani, czy tego chcemy, czy nie – ponieważ nie możemy żyć nie wpływając na innych, więc ta zależność jest czynnikiem decydującym. Nie możemy podjąć dobrej decyzji w oparciu o fałszywe dane, gdyż wynik będzie chybiony.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie www.mojafigura.com