My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Ból emocjonalny

Czym jest ból emocjonalny, po czym poznać, że cierpimy i jak się od niego uwolnić mówi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach

Pani Ewo, czym jest ból emocjonalny?

Ból emocjonalny jest raną, której zwykle nie widać na zewnątrz. Zdarza się, że my sami możemy nie wiedzieć z czym taki ból jest związany. W życiu doświadczamy traumatycznych zdarzeń, które pozostawiają w nas pewien niezaprzeczalny ślad w psychice i ciele. Zdarza się również i tak, że niewinne wręcz na zewnątrz rzeczy mogą odcisnąć piętno na naszym zwyczajnym funkcjonowaniu.

Po czym poznać, że jesteśmy w pułapce bólu emocjonalnego?

Jeśli jesteśmy smutni, przygaszeni, coś nas trapi i nie mamy radości z życia, może to być powód, by zastanowić się i przyjrzeć temu bliżej. Życie nie jest pozbawione cierpienia. Trzeba nauczyć się stawiać mu czoło, a nie odcinać się od tego, co jest bolesne. Niektóre osoby interioryzują swój ból, chowając swoje rany gdzieś w głębi siebie, traktując trudne doświadczenia jako część procesu uczenia się, a inny czynią z bólu osobistą urazę, co powoduje, że jeszcze bardziej zamykają się w sobie, stając się z każdym dniem coraz bardziej negatywnymi osobami. Jednak ani jedno ani drugie podejście nie pomaga w uzdrowieniu tych ran i blizn… Te nieuzdrowienia mogą powodować różnego rodzaju stany psychosomatyczne, a z czasem stany przewlekłe, które utrudniają nam znacząco życie, a niekiedy wręcz mocno ograniczają… Najważniejsze, że jeśli zmierzymy się z tym bólem, uzdrowienie będzie postępować, a wraz nim wróci radość i szczęście w życiu.

Zwykle nie potrafimy mówić o emocjach, ale nawet jeśli nie zostaliśmy nauczeni tego w domu – możemy przecież nabyć tę umiejętność? Co nam w niej pomoże?

Uczy się nas, że okazywanie emocji nie jest dobre. Nie pozwalamy na płacz, na złość, tylko zachęca się, by jak najszybciej je stłumić… Z czasem nie umiemy ich rozpoznawać, a jeszcze trudniej nazwać te emocje. One, choć stłumione – dalej w nas przecież są. Aktualnie jest wiele technik relaksacji i uważności. Według mnie bardzo skuteczną techniką jest EFT –TAPPING – (Emotional Freedom Techniques), ponieważ można ją samodzielnie stosować i efekty zwykle widoczne są w trakcie jej wykonywania. Kolejną techniką godną polecenia jest EMDR (Eye Movement Desensitizatione and Reprocesing) – w przypadku tej techniki trzeba skorzystać z pomocy psychologa. Przynosi ona też widoczne efekty przy PTSD i została przebadana na weteranach wojennych.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie mojafigura.com