My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Szantaż emocjonalny

Czym jest, jak go rozpoznać i jak się przed nim uchronić – mówi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach

Pani Ewo, czym się charakteryzuje szantaż emocjonalny?

Szantaż emocjonalny jest związany z manipulacją, w wyniku której osoba chce wpłynąć na uczucia i emocje drugiej osoby, najczęściej w celu uzyskania oczekiwanych korzyści dla siebie. Szantaż emocjonalny to rodzaj przemocy psychicznej. Osoby, które poddają się i ulegają szantażowi emocjonalnemu, cierpią nie umiejąc się obronić, gdyż przejawia się on w różnych formach. Sprawcy mogą używać gróźb czy agresji, mogą powodować poczucie winy u drugiej osoby, bądź wyrzuty sumienia.

Po jakim zachowaniu poznać, że ktoś nas zaczyna emocjonalnie szantażować?

Kiedy mamy do czynienia z szantażysta, zwykle możemy czuć się jak ofiara, ponieważ stosowane techniki wywierania wpływu mogą być tak zawalcowane, że możemy stracić czujność i ulec ukrytej manipulacji, zwłaszcza, że często ma to miejsce również w bliskich relacjach, co zdecydowanie utrudnia obronę i zdecydowane przeciwstawienie się szantażyście. Najczęściej możemy spodziewać się ataku z zewnątrz, a wewnątrz bliskiej relacji zmysł czujności bywa wyłączony.

Szantaż emocjonalny stosowany jest nie tylko przez partnerów, ale i przyjaciół. A przecież od najbliższych ludzi mamy inne oczekiwania…

Zdecydowanie mamy inne oczekiwania wobec najbliższych, niestety te oczekiwania mogą rozmijać się ze stanem faktycznym. Uważam, że jakiekolwiek oczekiwania mogą być dla nas pewnego rodzaju iluzją, która jeśli opadnie, zaczynamy widzieć prawdę, która jest taka jaka jest…

W sytuacji kiedy szantażują nas najbliższe osoby – powinniśmy zgodzić się na bycie ofiarą?

Najczęściej manipulacja zaczyna się dość wcześnie, kiedy jesteśmy dziećmi. Nie jest to możliwe, ponieważ jako dzieci wierzymy w autorytety i w świat taki jaki chcemy widzieć. Kiedy dziecko doświadczy manipulacji od najbliższych – może ciągle padać ofiarą kolejnych szantażystów. W takiej sytuacji najważniejsze jest uświadomienie sobie tego zjawiska – bez tego, ciężko uwolnić się od bycia ofiarą… Najczęściej powoduje to konflikt wewnętrzny, który jeśli nie pozostaje rozwiązany może być powodem dalszych konsekwencji.

Czy możemy mówić o szantażu emocjonalnym, nieświadomym?

To co nieświadome wpływa na nas najbardziej, przytaczając metaforę o Titanicu – „rozbił się o to, czego nie widział….”. Szantażysta jest świadomy, natomiast ofiara nieświadoma, ponieważ wierzy w różne wypowiadane przez niego pochlebstwa, obietnice, a potem ofiara ulega poczuciu winy, ma wyrzuty sumienia, nie potrafi sobie z tym poradzić, gdyż boi się odrzucenia, utraty relacji. Boi się zawieść czyjeś oczekiwania.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie mojafigura.com