My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Co znaczy kochać

Związki rozpadają się po pierwszym spięciu, bo istotą jest to co stanowi związek. Ludzie wchodzą w związki, ponieważ zwykle uciekają przed samotnym życiem, ale nie zawsze jest tak, że jeśli tak postanowimy, to udaje się to nam.

woboda kochania przejawia się w tym, że nie ma potrzeby wszystkiego, ale to dosłownie wszystkiego robić razem. Z Ewą Guzowską – psycholog, psychoterapeuta, coach – rozmawia Marta Jacukiewicz


Pani Ewo, kiedy pojawia się miłość – czujemy, że żyjemy… Jednak niezwykle ważna jest swoboda kochania. W czym się ona wyraża?

Swoboda kochania przejawia się w tym, że nie ma potrzeby wszystkiego, ale to dosłownie wszystkiego robić razem. Każdy powinien mieć swoje zainteresowania, ponieważ jeśli ich nie będzie, możemy poczuć, że naginamy się pod kogoś, co z czasem może przerodzić się we frustrację. Oczywiście, może być tak, że obie strony związku robią więcej rzeczy razem, ponieważ łączy ich ta sama pasja, np. podróżowanie, jazda na rowerze czy bieganie, ale to zupełnie inna sprawa.

Jakie podstawowe warunki należy spełnić, by zbudować prawdziwą i głęboką relacje?

Przede wszystkim – jak w każdej zdrowej relacji – jest zaufanie, bez którego nie wyobrażam sobie żadnej głębszej relacji. Możemy obiecywać wiele, możemy nawet w te obietnice przez chwilę wierzyć, natomiast jeśli nie będzie u podłoża zaufania, na dłuższą metę relacja nie wytrzyma różnych prób życiowych. Kolejną wg mnie istotą jest lojalność – bez niej też trudno zbudować coś trwałego, ponieważ, stanowi ona o zaangażowaniu w relację i pewnego rodzaju oddaniu. Nie możemy mówić o zdrowej relacji, kiedy nie ma w niej szczerości i uczciwości, bowiem tylko na prawdzie, można budować solidne fundamenty wszelakich relacji.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie obcasy.pl