My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Odrzucenie – dlaczego tak boli?

Każdy się boi odrzucenia, bo nie jest to miłe uczucie. Jednak w codziennym życiu jesteśmy na nie narażeni w różnych sytuacjach – brak odzewu w sprawie nowej pracy, brak zaproszenia na urodziny koleżanki… Czujemy się źle, obniża się poczucie naszej wartości, ale czy rzeczywiście to nasza wina? Czy mamy prawo się obwiniać? A może da się pokonać odrzucenie?

Pani Ewo, czym jest odrzucenie?

Najczęściej wrażliwość na najmniejszy gest odrzucenia, jest związana z niskim poczuciem wartości, brakiem poczucia bezpieczeństwa, który wiąże się silnie ze stylem przywiązania.

Co wyróżnia osoby wrażliwe na odrzucenie?

Osoby takie przede wszystkim paraliżuje lęk, by znów nie zostać odrzuconym. Takie osoby zwykle w dzieciństwie odczuły ból związany z odrzuceniem, kiedy w rodzinie panował chłód emocjonalny lub widoczna była rywalizacja pomiędzy rodzeństwem. Często zdarzało się, że będąc dzieckiem cierpieli z powodu braku akceptacji, że ciągle są „nie tacy” – ale tak naprawdę często nie było wiadomo ” jacy” być powinni. Zwykle trauma odrzucenia towarzyszy tym osobom przez całe życie. Kiedy dziecko odczuwa brak aprobaty ze strony rodzica, z czasem może wykształcić w sobie przekonanie, że na każdą aprobatę należy zasłużyć, tylko dalej nie wie w jaki sposób…

Łatwo możemy się wkręcić w poczucie winy? Jakie to niesie za sobą konsekwencje?

Można powiedzieć, że kiedy dziecko czuje się odrzucone, z czasem zaczyna wierzyć, że może z nim coś jest nie tak. Zaczyna szukać winy w sobie, co nie prowadzi do żadnego rozwiązania, ponieważ szuka jej tam gdzie jej nie ma. Poczucie winy to emocja, która z pewnością pozbawia dziecko, a potem także dorosłego radości życia i możliwości poczucia się szczęśliwym i spełnionym.

Problemem jest niskie poczucie własnej wartości, ponieważ ono z pewnością nie pomoże w przypadku odrzucenia…

Kiedy dziecko zostaje odrzucone najpierw przez rodziców, a później przez świat – potwierdza to na wielu innych aspektach. Trudno by poczucie własnej wartości było odpowiednie. Odrzucone dziecko czuje się jak zbędny ciężar – nie ma możliwości nic z tym zrobić, jak tylko nosić go w sobie. Ciężar z czasem wraz z kolejnymi trudnymi doświadczeniami staje się nie do zniesienia.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie mojafigura.com