My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Źle mnie traktują. Problem jest we mnie?

Pani Ewo, więzi emocjonalne są bardzo cenne, więc trzeba je chronić. Dlaczego jest to tak istotne?

    •    Więzi emocjonalne to niesamowita wartość w życiu. Dzięki tym więziom wzrastamy, upadamy, podnosimy się znowu, czyli – najogólniej mówiąc – powodują nasz wzrost. Czasami to wspaniałe relacje, które towarzyszą naszemu życiu, a właściwie przez większość życia. Zdarza się, że te więzi bardzo napędzają nas w życiu. Polegają na wymianie poglądów, wrażeń, spostrzeżeń, a przynajmniej dobrze by było, by właśnie tak było. Jeśli te relacje są jednostronne – po jakimś czasie osoba, która więcej daje w relacji, czuje to i tak naprawdę nieświadomie niszczy relację.

Budowie relacji nie jest wcale takie łatwe jak się wydaje…

    •    Uważam, że tworzenie relacji przez młodzież jest bardzo trudna. Od najmłodszych lat towarzyszy nam wyścig szczurów. A niestety meta często jest dość rozczarowująca. W tym wszystkim towarzyszy temu samotność z którą trudno sobie poradzić i tęsknota, a coraz częściej bezsens. Jest to bardzo przykre, bo przecież większość wspaniałych wspomnień związanych jest z ludźmi.

Różnica wieku nie przeszkadza budować pięknych relacji?

    •    Tutaj ogromny ukłon w stronę mojej Przyjaciółki z mojej pierwszej pracy. Minęło naprawdę „trochę czasu”, a ta relacja jest niezmienna. Tym bardziej, że ma ona 93 lata a ja nie widzę w ogóle różnicy w rozmowie. To jest naprawdę niesamowite. Jestem bardzo wdzięczna, że mogę spędzać z nią czas, słuchając osobiście o Powstaniu Warszawskim z ust uczestniczki.

Kiedy i w jaki sposób należy chronić poczucie własnej wartości?

    •    Jeśli mamy na myśli zdrową relację, uważam, że nie ma najmniejszej potrzeby chronić własnej wartości, jesteśmy jacy jesteśmy i tacy jesteśmy akceptowani. Jeśli mamy na myśli toksyczną relację, to już zupełnie inna sprawa. Pytanie jakie może należy sobie wówczas zadać, to czy rzeczywiście musimy w tej relacji być? Jeśli jest to stosunek zawodowy to temat jest trudniejszy, aczkolwiek nierozwiązywalny, natomiast jeśli to prywatna relacja, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Nikt kto ma wiele szacunku do siebie, z pewnością nie będzie zaniżał czyjeś wartości, to się nie zdarza. Każda relacja, która nas rani, w której mamy się ciągle starać – nie jest zdrowa, zwykle przynosi więcej szkody niż pożytku i przyjemności obcowania z drugim człowiekiem.
Szacunek i dobre traktowanie to podstawowe wartości aby budować zdrowe relacje. I niejako gwarancja dobrych, wartościowych relacji, a tym samym pokoju z samym sobą?
Dokładnie tak jest. Jeśli traktujemy siebie z szacunkiem, podobnie traktujemy innych. Pewne zachowania w głowie nie mieszczą się, a można spotkać je właściwie wszędzie, dziś nie ma ograniczeń począwszy od domu, przez szkołę, pracę, związki. Często zastanawiam się jak nie szkoda ludziom energii na takie relacje. Czyż nie szkoda czasu na relacje, z których nic nie wynika?

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie obcasy.pl