My Mind Ośrodek Psychoterapii & Coachingu Ewa Guzowska logo

Związki na odległość

Pani Ewo, wśród znajomych każda z nas na pewno ma takich, którzy są w związku na odległość, a co więcej – są szczęśliwi. Przykłady naszych znajomych pokazują, że związki na odległość są możliwe, ale historie opisane w Internecie mówią o związkach skazanych na porażkę. Czy to rzeczywiście jest tak, że miłość wszystko przetrzyma?

Oczywiście słyszy się, ktoś jest w związku na odległość , ale co znaczy dla tej osoby związek?Czy wymienienie paru informacji w ciągu dnia – można nazwać związkiem? Istotne jest czy to „związek” nawiązany przez Internet i nigdy nie mieliśmy osobistego  kontaktu z osobą.Dziś  taka znajomość też nazywana jest „związkiem”- z powodu ogromnej samotności człowieka XXI wieku. Osoba nie otrzymała żadnych deklaracji z drugiej strony, czy kiedykolwiek do takiego spotkania dojdzie… Czy ta osoba  zadała sobie pytanie – czym jest związek, czym ma być dla niej  i dlaczego ma to być związek na odległość? Czy rzeczywiście  – nie ma nikogo na miejscu z kim można byłoby zbudować związek? A może tak jest po prostu jest bezpieczniej i prościej? Jestem z kimś w kontakcie internetowym i kiedy mam chwilę porozmawiam na komunikatorach. Być może nawet nie zależy mi na osobistym spotkaniu? A może  tak jest bezpieczniej – ma się poczucie, że gdzieś ktoś jest, kto nie oczekuje, nie wymaga ciągłej uwagi, kiedy mogę przestać się odzywać, jak nie mam ochoty.Przed znajomymi można pochwalić się „związkiem”,  tylko czy rzeczywiście – to jest związek?  Jeśli taki „związek” – trwa latami – a takie zdarzają się często, dlaczego nie idą za tym żadne deklaracje i konkretne decyzje?  Może odpowiedź ukryta jest w odpowiedzialności za drugiego człowieka, odpowiedzialności za swoje dorosłe decyzje,  a może wiąże się to z totalnym brakiem decyzyjności? Powodów może być wiele….Każdy to indywidualny przypadek każde osoby.

Inaczej będzie w przypadku, kiedy jedno z powodów zawodowych wyjeżdża na kontrakt – wtedy możemy mówić o zbudowanej relacji, ale czy wytrzyma ona próbę  czasu?

Zależy od tego, jak bardzo jest dla nas ważne, by być razem. Różnica jest znacząca. Osoby, które łączy bliskość, wspólne doświadczenia, być może pokonywanie różnych trudności codzienności – nadaje i hartuje związek i scala go. Mamy już doświadczenia – jak druga osoba sprawdza się w różnych życiowych sytuacjach, czy nasze życie ją interesuje, czy nie? Nie jest możliwe, by znajomość przez Internet nam to w jakikolwiek sposób pokazała -mogą być słowa, ale nie pokrycia w czynach.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie www.veronique.pl